Přeskočit na obsah
Domů » Nejčastější fobie u lidí – Máte nějakou i vy?

Nejčastější fobie u lidí – Máte nějakou i vy?

  • Petr 

Každý z nás se něčeho bojí. Pokud je ale tento strach opravdu silný, může se nazývat fobií. Trpí jí poměrně dost lidí na světě. Které fobie patří mezi nejčastější?

Arachnofobie

Jedná se o nejčastější ze všech fobií. Proč se ale bojíme zrovna pavouků či pavoukovců? Může za to jejich nepříjemný vzhled nebo možná to, že ve zvířecí říši působí jako silní predátoři. Ať je to jakkoli, arachnofobií trpí zhruba 1 ze 3 žen a 1 ze 4 mužů.

Ofidiofobie

V tomto případě se opět jedná o strach ze zvířátek, tentokráte beznohých. Ofidiofobie je strach z hadů. Spolu s arachnofobií mají kořeny v lidské evoluci. To, proč se bojíme hadů, může být způsobeno také s předchozí negativní zkušeností s hady a kulturními vlivy.

Akrofobie

I toto je velice rozšířený strach, kterým trpí více než 20 milionů lidí. Je to strach z výšek. Pokud se osoba ocitne ve výšce, nebo jen v televizi vidí pohled do propasti apod., může u něj vzniknout stav, kdy se potřebuje něčeho chytnout – a drží se tak křečovitě, že je těžké jej od předmětu oddělit. Dalšími projevy jsou záchvaty úzkosti nebo vyhýbání se pobytu ve výšce.

Aerofobie

Nyní se jedná o strach z létání. Trpí jím přibližně 8 milionů lidí. V dnešním světě cestování a dopravy může být obzvláště obtížné se tomuto vyhnout, ale lze jej řešit technikami, jako je expoziční terapie.

Kynofobie

I když ve světě existuje spousta lidí, kteří psy milují, najdou se také ti, kteří z nich mají fobii. Tato fobie sice nepatří mezi nejčastější, je však nejčastěji léčená (může to souviset s tím, že na psy narážíme téměř na každém kroku). Touto fobii trpí 36 % všech pacientů, kteří se rozhodnout vyhledat pomoc s fobií. Ve většině případů tyto fobie pocházejí z osobní traumatické zkušenosti v minulosti pacienta.

Sociální fobie

Sociální fobie zahrnuje strach soustředěný kolem sociálních situací a interakcí. Sociální fobie se obvykle poprvé objeví během puberty a může být celoživotní, pokud není správně léčena. Mezi nejčastější příznaky sociální fobie patří strach z mluvení na veřejnosti.

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *