Přeskočit na obsah
Domů » Kde a jak koupit dálniční známku

Kde a jak koupit dálniční známku

  • Petr 

Od 1. ledna 2021 jsou platné elektronické dálniční známky, u kterých odpadá povinnost lepení štítku na čelní sklo (a jeho následné složité odstraňování v dalším roce). Při jejím nákupu je nutné zkontrolovat si pořádně všechny údaje, protože když nebudou sedět (přepíšete se v jednom znaku SPZ), pak je to jako byste žádnou dálniční známku neměli. Jaké známky se dají koupit, jak a kde?

Jaké dálniční známky existují?

V elektronické podobě se prodávají všechny dálniční známky, které jsou dostupné i v té papírové. Koupit si tak můžete roční, třicetidenní i desetidenní dálniční známku. Její cena je stejná jako u papírové verze. Pro vozy do 3,5 t to je 1500 Kč za roční známku, 440 Kč za 30 denní a 310 Kč za desetidenní. V případě, že vlastníte vůz z ekologickým pohonem (LPG nebo biometan) platíte poloviční částky.

Kde koupit elektronickou dálniční známku? Asi nejjednodušší je zajít si na stránky edalnice.cz a zde si známku koupit. Také můžete navštívit pobočky České pošty nebo čerpací stanice EuroOil nebo také samoobslužný kiosek. Elektronická dálniční známka znamená, že nemusíte mít u sebe fyzicky známku. To, že máte zaplacený dálniční poplatek, se zjistí podle sejmutí SPZ.

Jak koupit dálniční známku?

Jestliže kupujete dálniční známku na poště nebo v jiné kamenné prodejně, stačí, když budete dbát pokynů obsluhy a budete jí nápomocni. Pokud nakupujete přes internet, jste odkázáni sami na sebe a každou vloženou informaci si pro jistotu dvakrát zkontrolujte. V e-shopu si stačí vybrat druh dálniční známky, její platnost (10 či 30 dnů, roční), začátek platnosti, údaje o vozidle. To je vše.

Opět je třeba zdůraznit, že údaje musí být zadané správně: takže kontrolujte!

Oprava chybně zadaných údajů

Na poště nebo benzínce můžete do 15 minut údaje ještě opravit. Nákup přes internet je možné opravit pouze tehdy, když nakupujete známku předčasně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *