Přeskočit na obsah
Domů » Jak zjistím, zda kupující přepsal auto

Jak zjistím, zda kupující přepsal auto

Prodej auta nemusí být jednoduchou záležitostí. Tak v první řadě se musíte rozhodnout, komu své auto prodáte. Najít si kupce na váš vůz nemusí být jednoduché.

Na výběr máte hned několik možností. Tou první je, že navštívíte autobazar a zde nabídnete své auto k prodeji. Cena, kterou vám autobazar poskytne, je obvykle nižší, než kdybyste auto prodávali na vlastní pěst, nicméně s přepisem vozu a dalším papírováním obvykle nebývá problém. Druhou možností je prodej na vlastní pěst. A právě zde hrozí riziko, že si kupující váš vůz na sebe nepřepíše.

Problémy s nepřepsaným autem

Navzdory tomu, že máte podepsanou kupní smlouvu, v níž je uvedeno, že kupující má povinnost na sebe vůz přepsat v rámci daného časového období, když tak neudělá, veškeré pokuty a případné škody způsobené předmětným vozem jdou na osobu, která je zapsána v registru jako vlastník vozu. Pokud si tedy kupující vůz nepřepíše na sebe, pokuty budou vymáhány od prodávajícího (tedy majitele vozu). A zde nastává problém: jak donutit kupujícího, že si vůz na sebe přepsal? A jak zjistit, zda to udělal anebo ne?

Přepis vozu

Na přepis vozu je ze zákona dána lhůta 10 dní. Pokud tak nebude učiněno, hrozí pokuta 50 000 Kč. Platit ji bude ovšem zase jen ten, kdo je v registru veden jako majitel (provozovatel) vozu – a to je opět prodávající. Doporučuje se tedy podpis smlouvy provést rovnou na úřadě, kde dojde k přepisu auta na nového vlastníka ihned po podpisu kupní smlouvy.

Jak zjistit, zda bylo auto přepsáno?

Úřady bohužel nejsou povinny sdělit vám, kdo je v registru vlastníkem vozu. O tom, zda je tedy váš starý vůz již přepsán, se nemůžete tedy přesvědčit tak, že uvidíte jeho jméno u vašeho vozu. Jde to ale udělat oklikou. Zajděte si na úřad evidence vozidel a zde si nechte udělat výpis registrovaných vozidel na vaši osobu. Pokud tam prodané auto již nebude, bylo přepsáno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *