Přeskočit na obsah
Domů » Jak se zachovat při dopravní nehodě

Jak se zachovat při dopravní nehodě

  • Petr 

Dopravní nehoda je vždy stresující situací, kdy spousta lidí zapomene na to, jak by se měli zachovat. Takové chyby ale mohou vést k tomu, že vám pojišťovna odmítne vyplatit pojistnou částku, na kterou byste měli nárok – kdybyste například na místo nehody přivolali policii. Pokud víte, co máte udělat při dopravní nehodě, víte také, v jakém pořadí jednotlivé věci provádět? Co má prioritu? Zachránit život nebo označit místo dopravní nehody, aby do vás nenarazilo další auto?

Nehoda: zastavte

Ať už jste účastníkem dopravní nehody nebo kolem nějaké projíždíte, máte povinnost zastavit. Zatáhněte ruční brzdu, a to i v případě banální nehody – při škrábnutí vozu na parkovišti atd. Vypněte motor – naražené auto, které má spuštěný motor může vzplanout. Pokud jedete kolem dvou aut, která jsou nabouraná, a vy nevidíte v blízkosti policii nebo vidíte jen zraněné lidi, také zastavte. Zeptejte se jich, jak jsou na tom, jestli volali záchrannou službu, policii, zajistili místo nehody bezpečnostním trojúhelníkem atd.

Výstražná světla

Jakmile se stane nehoda, zapněte výstražná světla, čímž se zviditelníte před ostatními řidiči. Snížíte tím pravděpodobnost, že vás ostatní řidiči neuvidí a ti do vás tak nevrazí. Ještě předtím, než vystoupíte z auta na vozovku, oblékněte si reflexní vestu. V České republice má povinnost nosit reflexní vestu pouze řidič. Pokud s ním cestují i jiné osoby, měl by je označený řidič převést na bezpečné místo – ideálně za svodidla.

Zdravotní stav

Nyní je čas zhodnotit, jak na tom jsou všichni účastníci dopravní nehody se zdravím. Pokud si nejste jisti, jestli záchrannou službu volat nebo ne, je lepší ji zavolat. Díky tomu se můžete vyhnout zdravotním potížím v podobě vnitřního krvácení apod.

Výstražný trojúhelník

Výstražný trojúhelník je povinnou součástí každého vozidla. Měli bychom jej dát za auto pokaždé, když musíme zastavit – nejen při nehodě, ale například také při poruše vozidla. Mimo obec by měl být trojúhelník 50 metrů za vozidlem, na dálnici pak minimálně 100 m za vozidlem. To zajišťuje ostatním řidičům dostatečně dlouhou dobu na to, aby zpomalili a vyhodnotili situaci. Staráte se tím o bezpečí své i projíždějících řidičů.

Kdy volat policii?

Pokud se jedná o drobné ťukance na autech, je vám jasné, že policie u toho zasahovat nemusí. Jiná situace ale nastává, když máte auto půjčené nebo pokud došlo k poškození třetí osoby – například veřejného osvětlení, zaparkovaného auta, při nárazu do domu apod.). Policii voláme také vždycky v případě, že došlo k usmrcení osoby nebo existuje podezření na zranění osoby. Pokud jsou škody na jednom vozidle vyšší než 100 000 Kč je nutné volat policii – pokud jste na místě nehody odhadli škodu na nižší než 100 000 Kč a poté jste byli nemile překvapení výší škody nad 100 000 Kč, není to důvodem k tomu, aby pojišťovna škodu neuhradila. Na policii se obraťte také tehdy, kdy z vozidla unikly provozní kapaliny, když nejste schopni zajistit průjezdnost komunikace nebo pokud nemůžete identifikovat druhého účastníka nehody (nemá ŘP, OP, nespolupracuje). Ve sporných záležitostech nebo v podezření na požití omamné látky také volejte policii.

Když auto hoří

V případě požáru okamžitě opusťte vozidlo. Některé vozy jsou vybaveny hasícím přístrojem, který můžete použít, avšak pozor: například pohonné hmoty jsou silně hořlavé a může dojít k výbuchu a vašemu poškození zdraví. Je-li požár již rozšířený, je lepší volat hasiče.

Vyproštění osoby z vozu

Pokud je to možné, se zraněnou osobou hýbeme co nejméně a počkáme na příjezd hasičů nebo záchranné služby. V některých případech (hořící vůz) je ale třeba zakročit co nejrychleji. Pokud člověk nedýchá nebo je bezprostředně ohrožen na životě, je zapotřebí provést první pomoc – pro řidiče se jedná o povinnost. Špatné provedení první pomoci není trestným činem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *