Přeskočit na obsah
Domů » Jak se zachovat když má někdo epileptický záchvat

Jak se zachovat když má někdo epileptický záchvat

  • Petr 

Epilepsie je neurologické onemocnění, které se týká asi jen 1 % obyvatel ČR. Některé epileptické záchvaty mohou vzniknout po vážném úrazu hlavy, jiné jsou vrozené. Jsou to náhlé a nekontrolované křeče celého těla, kdy si postižená osoba může pokousat jazyk, nebo jí může zapadnout. Dostat osobu v křečích do stabilizované podoby není nic jednoduchého. Co se dá dělat, pokud někdo ve vašem okolí bude mít epileptický záchvat?

Správné kroky první pomoci

Vidíte-li, že osoba je v křečích a nekontrolovaně sebou cuká na podlaze, jedná se o epileptický záchvat. Tato osoba s vámi nekomunikuje, protože je dočasně mimo své vědomí. Při probíhajícím epileptickém záchvatu je třeba z okolí pacienta odstranit všechny předměty, o které by se mohl zranit (může jít o brýle, nůžky nebo další předměty v jeho blízkosti. Prioritou je chránit hlavu a páteř před zraněním.

Jakmile křeče odezní…

To je bohužel všechno, co se dá dělat. Pak už jen pozorujete, kdy se období křečovitého cukání blíží ke konci. Jakmile křeče odezní, umístěte pacienta do bezpečné polohy a kontrolujte dýchání. Bezpečná poloha je na boku s podepřením rukou a nohou pacienta tak, aby nedošlo k jeho přetočení na záda nebo na břicho. Pacientovi se bude pomalu vracet vědomí. Je dobré zajistit mu co nejvíce pohodlí, být s ním a podporovat ho. Útok stojí hodně energie a poté, co záchvaty odezněly, dochází k dočasným poruchám logického myšlení.

Co nedělat

Existují ale také věci, kterých se spousta lidí dopouští. Není se čemu divit – jen tak stát a nečině přihlížet tomu, jak se osoba, kterou třeba důvěrně znáte, zmítá v křečích, je velice těžké. Svými zásahy byste ale mohli způsobit mnohem více škody, než užitku. Spousta lidí má tendence při probíhajícím epileptickém záchvatu omezovat křeče a pohyby. To však může vést ke zranění osoby a záchvat to bohužel nezkrátí. Je vhodné podložit hlavu polštářem nebo dekou, aby nedošlo k ucpání dýchacích cest. Neotvírejte sevřené čelisti násilím, neprovádějte umělé dýchání a nepodávejte tekutiny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *