Přeskočit na obsah
Domů » Jak se vypořádat se zaplavením suterénu

Jak se vypořádat se zaplavením suterénu

  • Petr 

Jak se vypořádat se zaplavením suterénu

Obsah:

Poznejte příznaky povodňového rizika

Zaplavení suterénu může být skutečnou bolestí hlavy, ale znalost toho, na co si dát pozor, vám může ušetřit spoustu problémů. Prvním krokem k řešení zaplavení suterénu je pochopení příznaků, že se povodeň může blížit. Zde je několik varovných signálů, které by měl znát každý.

Podívejte se na předpověď počasí

Jednoduchým, ale účinným způsobem, jak zjistit, zda vašemu sklepu hrozí vytopení, je sledovat předpověď počasí. Pokud je předpovídán silný déšť nebo bouřka, připravte se na akci.

Poslouchejte zvuky vody

Pokud uslyšíte neobvyklé zvuky, jako je kapání, tryskání nebo proudění vody, je to dobré vodítko, že něco není v pořádku. Tyto zvuky mohou znamenat únik nebo jiný problém, který by mohl vést k potopě.

Čichem zjistěte zatuchlinu

Zatuchlý zápach často předchází potopě. Je to známka toho, že se voda již shromažďuje někde, kde by neměla být. Pokud váš sklep začne být cítit zatuchlinou, zkontrolujte, zda se neobjevily další známky vody.

Zkontrolujte, zda nejsou mokrá místa

Vlhké skvrny na stěnách, podlahách nebo stropech jsou včasným znamením, že dovnitř prosakuje voda. Čím dříve tato místa objevíte a vyřešíte, tím lépe.

Sledujte své inženýrské sítě

Pokud se ve vašem sklepě nacházejí inženýrské sítě, jako je ohřívač vody nebo pračka, sledujte je. Netěsnost těchto sítí může přispět k zaplavení.

Zkontrolujte vnější odtoky a okapy

Ucpané okapy a svody mohou směrovat vodu směrem ke sklepu, místo aby od něj odtékala. Ujistěte se, že jsou čisté, zejména v období dešťů.

Přijetí těchto preventivních opatření vám může pomoci vyhnout se plnohodnotné povodni. Pokud váš sklep zaplaví, je často vhodný čas zvážit jeho kompletní rekonstrukci, aby byl odolnější vůči budoucím škodám způsobeným vodou. Pokud uvažujete o modernizaci sklepa, podívejte se na tohoto komplexního průvodce rekonstrukcí sklepa, kde najdete užitečné tipy a nápady.

Jak se vypořádat se zaplavením suterénu

Připravte si správné nářadí

Být připraven je polovina úspěchu. Pokud se zdá, že povodeň je pravděpodobná, je důležité mít po ruce správné nástroje, které ji zvládnou. Zde je několik položek, které musíte mít pro řešení zaplavení sklepa.

Kbelíky a ručníky

Připravené kbelíky a ručníky mohou pomoci zachytit nebo nasáknout vodu. V počátečních fázích povodně mohou být opravdu užitečné.

Kalové čerpadlo

Odčerpávací čerpadlo dokáže rychle odstranit vodu ze sklepa. Pokud je sklep náchylný k zaplavení, je chytrý nápad mít odčerpávací čerpadlo.

Mokrý/suchý vysavač

Tento speciální druh vysavače dokáže vysávat suché i mokré materiály. Hodí se pro úklid rozlité vody a je také užitečný pro běžný úklid.

Gumové rukavice a boty

Při práci s vodou a úklidu je nejlepší mít gumové rukavice a holínky. Díky tomu zůstanou ruce a nohy suché a také se ochráníte před vším, co je ve vodě.

Svítilna

Při povodních může vypadnout proud. Svítilna vám pomůže zjistit, kam jdete a co děláte.

Mopy a hadry

V případě malých kaluží a vlhkých míst mohou být velmi účinné mopy a hadry. Dokážou nasáknout vodu a pomoci při úklidu.

Pytle na odpadky

Všechny mokré a špinavé předměty budete potřebovat někam odložit. K tomu se hodí pytle na odpadky, kterými můžete přikrýt i věci, které chcete udržet v suchu.

Shromáždění těchto nástrojů předem může mít velký význam, když začne povodeň. Mohou vám pomoci zvládnout situaci, dokud nebudete moci podniknout závažnější kroky k odstranění vody a odstranění případných škod.

Jak se vypořádat se zaplavením suterénu

Zabraňte vniknutí vody

Jakmile máte připravené správné nástroje, dalším krokem je zabránit tomu, aby se do sklepa dostala další voda. Zde je návod, jak to udělat.

Zavřete okna a dveře

Ujistěte se, že jsou všechna okna a dveře vedoucí do sklepa pevně zavřená. Tím zabráníte vniknutí dešťové vody.

Utěsněte trhliny

Někdy voda prosakuje trhlinami ve stěnách nebo v podlaze. Použitím vodotěsného tmelu můžete tyto otvory ucpat a zabránit vniknutí vody.

Používejte pytle s pískem

Pokud je venku hodně vody, která by mohla vniknout dovnitř, mohou být dobrou bariérou pytle s pískem. Umístěte je poblíž dveří nebo jiných míst, kam by mohla vniknout voda.

Odklonění toku vody

Pokud voda teče směrem do sklepa, pokuste se změnit její cestu. To lze někdy provést pomocí lopaty, a to tak, že přemístíte hlínu, abyste vodu odvedli pryč.

Uvolněte ucpané odtoky

Ujistěte se, že jsou všechny odtoky ve sklepě a v jeho okolí čisté. Ucpaný odtok může záplavy ještě zhoršit.

Zkontrolujte střechu a okapy

Někdy může voda vniknout shora, zejména pokud střechou zatéká nebo jsou ucpané okapy. Ujistěte se, že jsou čisté a v dobrém stavu.

Vypněte hlavní vodovodní ventil

Pokud je příčinou zaplavení prasklé potrubí, může vypnutí hlavního vodovodního ventilu zabránit přílivu další vody. Jen se ujistěte, že jej po opravě opět zapnete.

Zastavení vnikání vody je zásadní krok. Nejenže omezí škody, ale také usnadní následné čištění a vysoušení sklepa.

Jak se vypořádat se zaplavením suterénu

Vypněte elektřinu a plyn

Bezpečnost by měla být vždy na prvním místě. Když je ve sklepě voda, může to být nebezpečné kvůli elektřině a plynu. Zde je návod, co udělat, aby byl prostor bezpečnější.

Vyhledejte jistič

Jistič je skříňka, která ovládá veškerou elektřinu v domě. Najděte ji a vypněte elektřinu ve sklepě, abyste zabránili úrazu elektrickým proudem.

Vypněte plynové potrubí

Pokud jsou ve sklepě umístěny plynové spotřebiče, je důležité vypnout přívod plynu. Tím se zastaví možnost úniku plynu, který může být velmi nebezpečný.

Používejte světla napájená z baterií

Vzhledem k tomu, že elektřina bude vypnutá, používejte ke svícení baterky nebo lucerny na baterie. Nepoužívejte svíčky, protože mohou představovat riziko požáru.

V případě potřeby zavolejte odborníky

Pokud je hladina vody vysoká nebo pokud je obtížné dosáhnout na jistič nebo plynový ventil, může být bezpečnější zavolat odborníky, kteří to udělají.

Nepřibližujte se k elektrickým předmětům

I po vypnutí elektřiny se držte dál od věcí, jako jsou pojistkové skříně, zásuvky a elektrické spotřebiče, dokud vše nevyschne.

Nepoužívejte elektrické nářadí

Nepoužívejte žádné elektrické nářadí k odstraňování vody nebo k opravám, dokud je vypnutá elektřina. Držte se ručního nářadí a zařízení napájených bateriemi.

Poslouchejte nouzové služby

Místní záchranné služby někdy poskytují rady, co dělat v případě povodní, včetně pokynů týkajících se elektřiny a plynu. Věnujte těmto pokynům pozornost pro větší bezpečnost.

Vypnutí elektřiny a plynu je velmi důležité pro zajištění bezpečnosti všech osob. Mělo by být jednou z prvních věcí, které je třeba udělat při řešení zaplaveného sklepa.

Jak se vypořádat se zaplavením suterénu

Odstranění vody a vysušení prostoru

Poté, co se ujistíte, že je oblast bezpečná a že se do ní nedostane další voda, je dalším úkolem zbavit se vody, která se tam již nachází. Zde jsou kroky, jak zajistit, aby byl sklep opět suchý.

Použijte kbelíky a ručníky

Při malém množství vody mohou být velmi užitečné kbelíky a ručníky. Kbelíky použijte k nabírání vody a ručníky k namáčení menších kaluží.

Zapněte kalové čerpadlo

Pokud je vody hodně, může ji rychle odčerpat kalové čerpadlo. Umístěte čerpadlo do nejnižší části sklepa a nechte ho dělat svou práci.

Vyzkoušejte mokrý/suchý vysavač

Mokrý/suchý vysavač může pomoci odstranit vodu z koberců a podlah. Jen se ujistěte, že ho často vyprazdňujete, aby dobře fungoval.

Vytřete podlahu

Poté, co většina vody zmizí, pomůže mop odstranit poslední zbytky. Nezapomeňte mop často ždímat.

Používejte ventilátory a odvlhčovače vzduchu

Ventilátory pomáhají cirkulovat vzduch a urychlují proces vysoušení. Odvlhčovače mohou ze vzduchu vytáhnout vlhkost, čímž pomohou věci rychleji vyschnout.

Odstraňte mokré předměty

Odstraňte všechny mokré předměty, jako je nábytek, krabice nebo koberce. Tyto předměty lze vysušit venku nebo vyhodit, pokud jsou příliš poškozené.

Zkontrolujte skrytá místa

Někdy se voda skrývá na místech, jako jsou rohy nebo pod schody. Nezapomeňte zkontrolovat i tato místa a vysušit je.

Zbavit se veškeré vody a zajistit, aby byl sklep opět suchý, je velkým krokem k vyřešení problému. Usnadní to úklid a obnovu sklepa do podoby, v jaké byl před povodní.

Jak se vypořádat se zaplavením suterénu

Čištění a dezinfekce

Poté, co je voda pryč a prostor je suchý, je čas na čištění a dezinfekci. To je důležité, protože povodňová voda může přenášet choroboplodné zárodky a znečistit věci. Zde je návod, jak správně vyčistit.

Začněte základním úklidem

Nejprve zametením podlahy odstraňte veškerou špínu a nečistoty. Otřete všechny povrchy čistými hadry, abyste se zbavili počáteční špíny.

Použijte dezinfekční prostředek

Abyste zničili choroboplodné zárodky, použijte na podlahy, stěny a veškerý nábytek, který se namočil, dezinfekční prostředek. Nezapomeňte si přečíst návod, abyste věděli, jak jej bezpečně používat.

Vyperte textilie

Pokud věci, jako jsou záclony, oblečení nebo koberce, zmokly, je třeba je vyprat. Použijte horkou vodu a prací prostředek, abyste se ujistili, že jsou čisté.

Vyčistěte hračky a nářadí

Nezapomeňte na hračky nebo nářadí, které se mohly nacházet ve sklepě. I ty je třeba vyčistit a vydezinfikovat.

Vyhoďte poškozené předměty

Některé věci mohou být příliš poškozené na to, aby je bylo možné vyčistit. Věci, jako jsou kartonové krabice nebo papír, by měly být vyhozeny, pokud zmokly.

Otřete elektroniku

Pokud se ve sklepě nacházela nějaká elektronika, například televizory nebo počítače, pečlivě je otřete. Zapněte je však až poté, co si budete jisti, že jsou zcela suché.

Vyvětrejte prostor

Otevřete okna a použijte ventilátory, aby se dovnitř dostal čerstvý vzduch. Tím se zbavíte případných nepříjemných pachů.

Úklid a dezinfekce sklepa zajistí, že bude bezpečnější a příjemnější. Je to klíčová součást obnovy po povodni a měla by být provedena pečlivě, abyste se ujistili, že všechny zárodky a nečistoty jsou pryč.

Jak se vypořádat se zaplavením suterénu

Zabezpečte svůj sklep proti povodním do budoucna

Suterén je čistý a suchý, ale nikdo nechce znovu projít povodní. Zde je několik věcí, které lze udělat, aby se snížila pravděpodobnost, že sklep v budoucnu zaplaví.

Nainstalujte lepší odvodňovací systém

Pokud se voda dostala dovnitř kvůli špatnému odvodnění, zvažte instalaci lepšího systému. Ten může pomoci udržet vodu mimo sklep.

Vylepšete elektrické systémy

Přemístěte elektrické zásuvky a rozvody výše na stěny. Snížíte tak riziko problémů s elektřinou v případě další povodně.

Používejte voděodolné materiály

Při renovaci suterénu používejte materiály, které jsou odolné vůči vodě. Může jít například o speciální nátěry nebo typy podlah.

Pravidelně kontrolujte těsnění a kalová čerpadla

Zvykněte si často kontrolovat všechna těsnění nebo kalová čerpadla. Ujistěte se, že jsou v dobrém stavu.

Udržujte okapy čisté

Udržování okapů v čistotě může zabránit hromadění vody kolem sklepa. Ujistěte se, že jsou zbaveny listí a jiných nečistot.

Sjednejte si pojištění proti povodním

Zvažte uzavření pojištění proti povodním, které pokryje případné budoucí škody. To vám může zajistit klid.

Vytvořte si havarijní plán

Připravte si plán, co dělat v případě, že se povodeň bude opakovat. Měl by obsahovat seznam věcí, které je třeba mít připravené, a kroky, jak zajistit bezpečnost všech osob.

Přijetím těchto kroků lze snížit pravděpodobnost, že budete čelit dalšímu zatopení sklepa. Nabízí se trvalejší řešení, jak udržet sklep v suchu a bezpečí pro všechny. Tím je shrnuto, co je třeba udělat před, během a po zatopení sklepa. Buďte připraveni, zůstaňte v bezpečí a udržujte sklep v suchu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *