Přeskočit na obsah
Domů » Jak poznám, že dítě neslyší – Příznaky hluchoty

Jak poznám, že dítě neslyší – Příznaky hluchoty

Zatímco starší děti vám tuto skutečnost sami řeknou, u těch nejmenších to není tak jednoduché. Mluvit neumí a jeho spánek je často tak hluboký, že skutečně můžeme mít pocit, že je hluché. Navíc chvilku potrvá, než se novorozenec začne otáčet za zdrojem zvuku.

Ve velké míře se s tímto problémem můžete opřít o svého dětského lékaře, který při pravidelných prohlídkách bude mimo jiné kontrolovat také právě sluch dítěte.

Sluch je důležitý

To, proč se sluch zkoumá již v raném věku dítěte, je nasnadě: dítě se podle toho, jak mluvíme my, učí samo mluvit. Proto je důležité případnou poruchu odhalit co nejdříve. Přibližně 2–3 kojenci z 1000 se rodí neslyšící nebo s těžkou, hlubokou poruchou sluchu. U úplně nejmenších dětí se známky a příznaky sluchového postižení mohou lišit, takže je skutečně zapotřebí diagnózy od lékaře, aby vám vaše podezření buď potvrdil, nebo vyvrátil.

Příznaky hluchoty (nebo špatného sluchu)

Čím dříve je porucha sluchu odhalena, tím dříve ji můžeme léčit. Díky tomu je také výsledek léčby obvykle lepší pro budoucí vývoj vašeho dítěte. Zde jsou nejčastější příznaky hluchoty dětí:

· Nevylekají je hlasité zvuky.

· Když mluvíte, neutichá ani se neusmívá.

· Dítě za vámi otočí hlavu, když vás vidí, ale nereaguje na volání ani jiné zvuky mimo jeho zorné pole.

· Od 6 měsíců věku by se dítě mělo snažit lokalizovat zvuk – ohlížet se za zdrojem zvuku nebo jej hledat očima.

· Nevěnuje pozornost hudbě.

· Vývoj řeči je opožděný. Dítě není schopno opakovat.

Od kdy dítě slyší?

Zatímco zrak dítěte je do určité míry oslaben ještě po porodu, se sluchem je to jiné. Dítě poslouchalo, ještě když bylo u maminky v bříšku, a to již od 5. měsíce těhotenství. Slyší maminčino srdce, její hlas, to, jak jídlo prochází trávicím traktem, ale také zvuky zvenčí. Právě proto, že zrak dítěte je omezen, je odkázáno na sluch. A protože maminčin hlas dobře zná již z dělohy, kde mu bylo velice příjemně a cítilo se zde bezpečně, také matčin hlas jej dokáže nejlépe upokojit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *