Přeskočit na obsah
Domů » Co dělat když ztratím řidičský průkaz?

Co dělat když ztratím řidičský průkaz?

Řidičský průkaz je velmi důležitý dokument, bez kterého nemůžete sednout za volant dopravního prostředku. Jeho vlastnictví jste povinni na výzvu prokazovat policejním hlídkám – a jestliže jej nemáte, může to pro vás znamenat problém (někdy v podobě finanční pokuty). Pokud řidičský průkaz ztratíte, je třeba tuto skutečnost nahlásit co nejdříve, aby někdo nemohl zneužít vašich údajů. Rychlost by měla být dvojnásob tak rychlá, pokud jste spolu s řidičským průkazem ztratili také průkaz občanský.

Kde hlásit ztrátu řidičského průkazu?

Každý, kdo zjistí ztrátu řidičského průkazu, je povinen ji nahlásit na obecním úřadu obce s rozšířenou působností. Nemusí se přitom jednat o místo, ve kterém bydlíte, může jít o kterýkoli obecní úřad obce s rozšířenou působností. Problém s úřady je ale v tom, že mají určitou otvírací dobu, takže pokud ztratíte svůj průkaz o víkendu, musíte čekat až do pondělí. V případě odcizení je proto dobré ztrátu nahlásit nejprve na policii ČR, abychom předešli jeho zneužití.

Co když řidičský průkaz najdu?

Pokud jste ztrátu nahlásili na příslušném úřadě nebo na policii, už je nenávratně neplatný. V případě, že jej najdete, už jej nelze zase vrátit mezi platné doklady. Proto je dobré předem si prohledat všechna místa, kam jsme mohli řidičský průkaz založit, například i mezi doklady od svého vozu – například s malým technickým průkazem. Jednou nahlášený a zneplatněný řidičský (ale týká se to také občanského průkazu) už nikdy nepoužívejte – při jeho předložení vám hrozí pokuta.

Žádost o nový řidičský průkaz

Tuto žádost lze podat na všech obecních úřadech obcí s rozšířenou působností. Budete k tomu potřebovat občanský průkaz. Pokud jste jej ztratili také, budete potřebovat potvrzení o občanském průkazu (dočasný OP) a cestovní pas nebo jiný doklad totožnosti (rodný list). Při odcizení si s sebou vezměte také potvrzení od policie.

TIP: Pokud jste ztratili občanský průkaz, vše potřebné naleznete v našem článku ZDE.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *