Přeskočit na obsah
Domů » Co dělat když ztratím občanský průkaz?

Co dělat když ztratím občanský průkaz?

  • Petr 

Ztráta občanky se může přihodit každému z nás. Někdy vám vypadne, když si myslíte, že si ji dáváte do kapsy, nebo ji ve spěchu někam zastrčíte – a už ji nenajdete. Ať už jste přišli o občanku z jakéhokoli důvodu, zakročit musíte co možná nejdříve. Některý nálezci jsou sice poctiví a občanský průkaz vám vrátí, jiní jej ale můžou použít na různé podvody – zejména si mohou půjčit větší množství finančních prostředků na vaše jméno.

Ztrátu ihned oznamte

Abyste se vyhnuli těmto problémům, je zapotřebí ztrátu občanského průkazu co nejdříve nahlásit. Předtím si ale ještě jednou prohledejte všechny kapsy, kabelky, přihrádku v autě, peněženky a místa, kde byste občanský průkaz mohli odložit. Ztráta občanského průkazu se hlásí na obecním úřadu obce s rozšířenou působností, nebo na matričním úřadě. Po nahlášení dojde k nenávratnému zneplatnění občanského průkazu, takže když jej na druhý den najdete, už se nedá nic dělat.

Otvírací doba úřadů

Ztratit občanský průkaz je velice stresující záležitostí, kterou může znepříjemnit čekání na úřadech, až se dostanete na řadu. Pokud ztratíte občanský průkaz o víkendu, musíte počkat až do pondělí, abyste jeho ztrátu mohli nahlásit. Úřady jsou totiž otevřené jen v rámci své stanové doby. Ani tak naléhavý případ, jako je ztráta občanského průkazu se bohužel nedá nahlásit mimo tuto dobu.

Ukradený občanský průkaz

Trochu jiná situace nastává, pokud vám byl občanský průkaz ukraden. V takovém případě vše hlásíte policii ČR.

Nový občanský průkaz

Poté, co ztrátu nahlásíte na úřadě, bude zaveden v registru jako neplatný. Vy dostanete potvrzení o občanském průkazu, který slouží jako dočasný občanský průkaz, než dostanete nový (což trvá většinou 1 měsíc od nahlášení). Tento náhradní občanský průkaz ale má svá omezení, nevyzvednete si s ním například balík nebo doporučené psaní na poště, nemůžete s ním cestovat do zahraničí a podobně.

Po nahlášení vám vydají potvrzení o občanském průkazu. Toto potvrzení slouží jako dočasný občanský průkaz, než vám vydají novou občanku. Jedná se sice o dočasnou náhradu za občanský průkaz, ovšem neobsahuje vaši fotografii a další potřebné náležitosti, tudíž s ním nemůžete dělat takové úkony, kde je nutné průkaz mít (například vyzvednutí doporučeného dopisu na poště, nebo vycestování do zahraničí).

Pokud jste ztratili řidičský průkaz, návod najdete ZDE.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *