Přeskočit na obsah
Domů » 8 tipů jak přispět k ochraně životního prostředí

8 tipů jak přispět k ochraně životního prostředí

  • Petr 

Péče o životní prostředí se stává středem zájmu velkého množství lidí. Došli jsme na to, že během posledních 50 let nenávratně zmizela více než polovina naší divoké zvěře. Snižuje se rozloha amazonských deštných pralesů, dochází k poklesu populace obratlovců (až o 60 %): a to všechno kvůli lidské činnosti. Chcete s tím začít něco dělat? Zaměřte se na sebe. Kde ale začít, když jste se o životní prostředí dosud do hloubky nezajímali? Začněte následujícími osmi kroky.

1. Třiďte odpadky

Tím prvním, co by měla dělat každá domácnost, je třídění odpadků. Sníží se tak množství komunálního odpadu. Třiďte sklo, plast, papír a smíšený odpad. Při třídění odpadu je třeba pamatovat na několik důležitých věcí. Papír vhozený do oddělené nádoby nesmí být mastný – ten patří do smíšeného odpadu. Ani použité kapesníčky nejsou papírem. Při vyhazování plastových lahví vždy odšroubujte uzávěry – jsou vyrobeny ze zcela jiného materiálu, mnohem hodnotnějšího a snadněji zpracovatelného. Nevhazujte rozbité sklenice nebo talíře do skleněné nádoby – nejedná se o sklo! A nezapomeňte: i odpadkové pytle jsou odpadem!

2. Respektujte přírodu

Je vědecky dokázáno, že naše oči nejlépe odpočívají, když se díváme na zelenou. Nepoškozujte trávník – nechoďte po něm ani na něm neparkujte auto. Vzdejte se papírových účtů a noste si svůj vlastní nápoj na kávu, na místo těch jednorázových. Vánoční stromek pěstujte v květináči, namísto toho, abyste každý rok kupovali nový.

3. Šetřete vodou

Další věc, která by měla být pro každého samozřejmostí. Přes jednu miliardu dvě stě tisíc lidí má omezený přístup k pitné vodě a dalších 200 milionů trpí žízní. Brzy mohou dojít vodní zdroje. Sladké vody jsou pouhá 3 procenta. Místo koupele se krátce osprchujte. Zachytávejte vodu, která odtéká, než začne téct teplá voda. Můžete ji použít v k vaření, mytí nebo zalévání květin. Nenechte kapat kohoutek.

4. Jezte více rostlin

Rostlinná strava je pro naše tělo důležitá – navíc její konzumací můžete prospět přírodě. Jedna třetina plodin na světě se používá jako krmivo pro zvířata. Ta by dokázala uživit více než polovinu lidstva. Rostlinné bílkoviny obsahují právě aminokyseliny, které potřebujeme, a zároveň nám neucpávají tepny a nezvyšují hladinu cukru.

5. Kupujte opakovaně použitelné zboží

Čím je země chudší, tím méně odpadu produkuje, protože tam lidé používají své výrobky a vymýšlejí pro ně nové aplikace. Rozvojové země, i když samy produkují méně odpadu, se staly skládkou Západu. Každý rok vyhodíme jen 250 kilogramů obalů, které jsme použili jedenkrát.

6. Šetřete energii

Nejčastějším zdrojem elektřiny je uhlí. Je však z velké části zodpovědný za znečištění atmosféry a následně vede ke skleníkovému efektu, kyselým dešťům a kontaminované podzemní vodě. Pokud nezačneme šetřit elektřinou, skleníkový efekt se prohloubí a budeme zažívat stále více překvapivých anomálií počasí. Nesviťte zbytečně, z elektřiny vypojte zařízení, které nepoužíváte, používejte úsporné žárovky.

7. Nepoužívejte plastové sáčky

Používají se většinou na jedno použití. Po vyhození mohou škodit mnoha zvířatům, které je spolknou. Používejte na místo nich textilní ekologické tašky a sáčky. Nebo si kupte ty papírové.

8. Nakupujte zodpovědně

Nekupujte více, než skutečně potřebujete. Pak jste doma zahlceni věcmi, které nemáte kam dávat – a to vede k plýtvání. Odmítněte reklamu a vlezlou propagaci. Jeho účelem je pouze vytvořit ve vás potřebu vlastnictví. Neplýtvejte ani jídlem. Než si koupíte něco nového, zvažte, zda by se stará věc nedala opravit. Pokud opravdu potřebujete novou věc, dejte starou někomu, kdo bude mít prospěch.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *